Działka budowlana

Zakup działki pod dom jest jedną z kluczowych inwestycji. Odpowiednia posesja może znacznie przyspieszyć stworzenie projektu i uzyskanie pozwolenia. Przy doborze działki musimy znaleźć pewny złoty środek łączący projekt i wielkość posesji. Najlepiej zachować pewną elastyczność i szukać działki, do której można dopasować do założenia projektu. Oprócz samych warunków gruntowych warto poznać również okolicę. Wiele o samym otoczeniu i reputacji dzielnicy można odczytać patrząc na sąsiadów. Warto zwrócić uwagę na to czy dbają oni o swoją nieruchomość, pielęgnują ogród. Jeżeli sąsiad przetrzymuje agresywnego, głośnego psa, a jego dom otacza nieestetyczny teren, możemy zakładać, że nie będzie on najlepszym sąsiadem. Obok mogą się mieścić różne zakłady przemysłowe, których wydobywają się różne odgłosy, dym, itp. elementy niszczące otoczenie.

Pomocne jest przeanalizowanie lokalnej architektury, to ona określi nam, czy i w jakim stylu możemy wybudować dom. Pod drugie wielkość okolicznych działek i intensywność architektury. Gdy w okolicy wyrasta „dom na domie”, niewielkie prawdopodobieństwo, że uda się stworzyć zaciszną przestrzeń dla rodziny. Zaś teren znajdujący się z daleka od wszelkiego sąsiedztwa niesie ryzyko powstania zakładów przemysłowych, tudzież konieczności doprowadzenia wszystkich mediów.Warto również rozeznać się co do samej okolicy, spytać policję czy jest bezpieczna, jak ma się sprawa z komunikacją miejską, lub innymi ważnymi punktami.

Uzbrojona i gotowa do kupna

Jeżeli masz już upatrzone miejsce postaraj się dowiedzieć czy, jeżeli tak to w jakim stopniu posesja jest uzbrojona. To popularna nazwa działki, w ramach której prowadzone są linie energetyczne i wodociągowe (możliwe, że też inne media). Informacje co do sieci znajdujących się na działce podaje właściciel, on również może uzyskać informacje na temat przyłączenia ich. Pamiętaj, że wszelki koszty instalacji wewnętrznych pokrywa osoba budująca dom. Gdy działka jest uzbrojona na pewno szybciej można rozpocząć budowę.

Ważne, by przy doborze i dopasowaniu działki do projektu uwzględnić następujące ograniczenia prawne:

  • Odległość ściany od granicy działki: 4m (dla ścian bez okien 3m)
  • Śmietnik: 2 metry od sąsiada, 3 od okien.
  • Linia zabudowy: na niej musi być postawiony przód domu.
  • Oprócz tych najbardziej podstawowych jest również wiele innych przepisów dotyczących m.in. usytuowania zbiorniku na ścieki, studni, itp.